طرز تهیه زولبیا و بامیه صنعتی

زولبیا بامیه

روش تهیه زولبیا و بامیه به روش خانگی و صنعتی


مواد مورد نیاز برای شربت زولبیا و بامیه:
(1) شکر دو لیوان
(2) آب یک و نیم لیوان
(3) گلاب یک چهارم لیوان
(4) آبلیمو یک دوم قاشق چایخوری
(5) زعفران دم کرده یک قاشق غذاخوری

روش تهیه زولبیا و بامیه به روش صنعتی:

روش کار به این صورت هست که اول برای تهیه شربت یا شهد زولبیا و بامیه آب را حرارت می دهیم و در حین حرارت دیدن آب، شکر را آهسته اضافه میکنیم و همزمان هم میزنیم تا شکر به صورت کامل در آب حل شود. سپس زعفران دم کرده را اضافه میکنیم و بعد از آن آبلیمو و گلاب. کمی صبر می کنیم تا مواد کامل به مخلوط شوند و غلیظ شود. وقتی غلیظ شد از روی شعله برمی داریم. صبر میکنیم خنک شود و سپس در یخچال قرار میدهیم.

مواد لازم زولبیا

نشاسته گل گندم یک لیوان
ماست پرچرب کمی ترش یک دوم لیوان
گلاب یک سوم لیوان
آرد سفید قنادی یک قاشق غذاخوری
روغن مایع یک قاشق غذاخوری
بیکینگ پودر یک قاشق مرباخوری
خمیر مایه فوری یک قاشق مرباخوری
زعفران دم کرده یک قاشق غذاخوری
عسل یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه زولبیا خانگی

قدم اول: مخلوط کردن ماست و نشاسته

اول نشاسته را در یک کاسه بزرگ ریخته، سپس ماست را اضافه کرده و مخلوط میکنیم تا یک دست شود. بعد به مدت پنج دقیقه کنار میگذاریم و بعد از آن زعفران و گلاب روغن و آرد و زعفران را اضافه و با همزن برقی به مدت پنج دقیقه هم می زنیم.

دوم: اضافه کردن خمیرمایه

خمیر مایه و بیکینگ پودر را اضافه کنید و  هم بزنید و در انتها عسل را اضافه و یک دقیقه هم زده، سپس روی ظرف را پوشانده و برای ۲ ساعت منتظر بمانید تا داخل دمای محیط حجم بگیرد.

مرحله سوم: تهیه زولبیا

مایه زولبیا را داخل قیف با سرماسوره ساده ریز بریزید(یا داخل قوطی سس بریزید) یک تابه یا قابلمه مناسب را روی حرارت قرار دهید و اگر رینگ فلزی دایره شکل دارید، داخل روغن قرار دهید سپس با ماسوره مواد را تا یک سوم رینگ ها بریزید. (روغن باید داغ باشد برای امتحان چند قطره مایه را داخل روغن بریزید اگر سریع پف کرد و بالا آمد، روغن آماده هست)

مرحله چهارم: سرخ کردن زولبیا

سرخ کردن زولبیا کاملا سلیقه ای است می توانید کم یا زیاد سرخ کنید. زمانی که زولبیاها سرخ شدند از روغن بیرون آورده و در توری فلزی قرار داده تا روغن اضافه آن خارج و بعد در شربت قرار داده تا به مدت ۵ دقیقه در شربت سرد بماند و طعم دار شود. مجدد زولبیا را در توری قرار داده تا شربت اضافه آن خارج، سپس در ظرف می چینیم و روی آن پلاستیک یا سلفون کشیده و در یخچال میگذاریم تا خنک و آماده میل کردن شود.

فوت های کوزه گری روش تهیه زولبیای خانگی ترد و خوشمزه به روش بازاری و صنعتی

یک – پس از سرخ شدن زولبیا آن را در شربت غوطه ور کنید تا به شکل منظم شربت و رنگ زعفران را جذب کند و ابلق نشود.
دو – بعد از سرخ کردن تعدادی زولبیا، حتما مواد را مخلوط کنید. (به دلیل وجود آرد و نشاسته امکان ته نشین شدن دارد)
سه – می توانید در زولبیا 1 تا 2 قاشق از شربت آماده شده اضافه کنید. (برای رنگ بهتر زولبیا)
چهار – در غلظت شربت دقت کافی را انجام دهید تا به غلظت مناسب برسد تا زولبیا نرم نشود.
پنج – از ماست پر چرب استفاده کنید. بهتر است در دما محیط قرار دهید تا ترش شود این کار باعث می شود زولبیا تردی داشته باشید.
شش – مزه مواد زولبیا باید به ترشی نزدیک باشد تا زولبیا ترد شود و ترشی آن بعد از سرخ شدن از بین می رود.

مواد مورد نیاز بامیه بازاری

آرد نول یا آرد سه صفر یک لیوان سرخالی (لیوان دسته دار فرانسوی)
آب یک لیوان
کره نرم بیست گرم
تخم مرغ دو عدد
عسل یا شربت باریک قاشق غذاخوری
وانیل یک قاشق مربا خوری

طرز تهیه بامیه خانگی

مرحله اول: جوشاندن مواد

برای تهیه بامیه ابتدا آب را در قابلمه ریخته و سپس کره و عسل یا شربت را را به آن اضافه کرده و حرارت میدهیم. وقتی اطراف قابلمه شروع به زدن جوش های ریز کرد، باید آرد اضافه شود.

مرحله دوم: داغ زدن خمیر بامیه

آرد را باید یک جا و یک دفعه به مخلوط بالا اضافه شود و با قاشق چوبی هم زده تا مانند خمیر جمع گردد این مهم ترین مرحله تهیه بامیه است. به مدت ۸ دقیقه خمیر را خوب باز و بسته کنید. حرارت کاملا کم باشد این مرحله باعث خالی شدن آب اضافی خمیر به صورت بخار میشود و داخل بامیه توخالی میشود.

مرحله سوم: افزودن تخم مرغ

بعد از داغ زدن خمیر را به ظرف تمیر منتقل کرده و صبر کنید تا کاملا خنک شود. سپس یکی یکی تخم مرغ ها را اضافه کنید و با افزودن هر کدام یک دقیقه هم بزنید تا کاملا جذب مواد شده با افزودن تخم مرغ آخر وانیل را اضافه کنید خمیر باید چسبنده باشد و به راحتی ماسوره بخورد.

مرحله چهارم: آماده سازی روغن بامیه

در یک ظرف کوچک گود روغن زیاد بریزید به طوری که یک استخر روغن داشته باشیم و روی حرارت کم گذاشته تا روغن به مرور داغ شود. اگر می خواهید زولبیا با بامیه درست کنید پس حتما اول زولبیا را سرخ کنید و بعد بامیه ها. چون بامیه تخم مرغ دارد و ممکن است روغن کف کند. زمانی که خمیر کمی خنک شد، تخم مرغ را به خمیر اضافه کنید.

مرحله پنجم: سرخ کردن بامیه

خمیر آماده را در قیف بریزید و قیچی تمیز را در روغن فرو کرده، تا زمان بریدن بامیه نچسبد و قیف را بالای ظرف روغن که داغ بگیرید و سپس قیف را فشار داده تا به اندازه دلخواه بایمه ها را قیچی کنید. فقط بامیه ها نباید روی هم قرار بگیرند. پس بیش حد داخل قابلمه روغن نریزید. صبر کنید تا خوب با حرارت کم، مغزپخت و سرخ شوند. با یک قاشق بامیه ها را در روغن تکان می دهیم تا به هم نچسبند. سپس شربت سرد را از یخچال بیرون آورده و بامیه ها که سرخ شدند به مدت ۲ دقیقه در شربت قرار داده تا شربت جذب بامیه ها شود. سپس از شربت خارج کرده و در توری قرار دهید و بعد در ظرف مورد نظر آن ها را می چینیم.

فوت کوزه گری روش تهیه بامیه ترد و خوشمزه خانگی

یک – زمانی که آرد را داخل آب و کره ریخته شد و به شکل خمیری در آمد، حتما باید 4 الی 5دقیقه با حرارت ملایم پخته شود در غیر این صورت بعد از سرخ کردن بامیه داخل آن نرم می ماند.
دو – زمان شربت دادن بامیه باید بامیه و شربت یکی سرد و دیگری گرم باشد در غیر این صورت بامیه ها نرم می شود.
سه – بعد از خارج کردن از شربت حتما داخل صافی گذاشته تا شربت اضافی آن خارج شود.
چهار – اگر شربت بار را به صورت صحیح درست کرده باشید بامیه شما ترد می شود.
پنج – وانیل را حتما اضافه کنید، در غیر این صورت بوی تخم مرغ میگیرد.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *